Szanowni Klienci, zachęcamy do kontaktu z naszym Centrum Obsługi Klienta pod numerem +48 22 100 99 55.
Ulubione 0

Dodano produkt!

`

Świetne uzupełnienie

Artykuły kupowane przez innych

Bielactwo – objawy, pielęgnacja

06 cze 2023 | autor: admin

Około 4% społeczeństwa choruje na bielactwo. Skóra w przebiegu tej choroby pozbawiona jest melaniny co sprawia, że jest dużo bardziej wrażliwa na promieniowanie ultrafioletowe, a także ogólnie wykazuje cechy skóry wrażliwej i wymaga specjalistycznej pielęgnacji.

Bielactwo – co to jest za choroba i jakie są jego przyczyny?

Bielactwo to choroba genetyczna objawiająca się zaburzeniami wytwarzania i rozłożenia pigmentu skóry jakim jest melanina. Niedobór barwnika obejmuje włosy, skórę i tęczówkę oka, co dla osób chorych jest najbardziej uciążliwe – często wiążę się z nasilonymi problemami ze wzrokiem. Lekarze rozróżniają 2 rodzaje bielactwa.

Bielactwo wrodzone

Bielactwo wrodzone to inaczej albinizm. Zmiany obejmują najczęściej całe ciało, a choroba stwierdzana jest przy urodzeniu. Objawia się bardzo jasną skórą, białymi włosami, rzęsami i brwiami oraz nietypową tęczówką – najczęściej bladoniebieską, a w ekstremalnych przypadkach czerwoną. Melanina jest naturalną ochroną przed promieniowaniem słonecznym – stąd ludzie pozbawieni jej są ogromne narażeni na destrukcyjny wpływ UV. Niezbędne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem przez cały rok. Skóra osób dotkniętych albinizmem często jest cienka i wrażliwa, pielęgnowana powinna być z należytą delikatnością.

Bielactwo nabyte

Częściej spotykamy się z bielactwem nabytym. Może ono objawić się w dowolnym momencie życia, najczęściej zmiany depigmentacyjne obejmują twarz, dłonie, tułów i stopy. Na ten moment brakuje skutecznej terapii tych zmian, najczęściej po zaprzestaniu brania leków następuje nawrót. Zmiany są niegroźne – wymagają jedynie bardziej skrupulatnej pielęgnacji zwłaszcza w zakresie ochrony przeciwsłonecznej.

Początki bielactwa na skórze – jak je rozpoznać?

Diagnozę bielactwa lekarze dermatolodzy są w stanie postawić po oględzinach pacjenta. Naszą uwagę powinny zwrócić odbarwienia na skórze, mleczno-białe plamy depigmentacyjne pojawiające się np. na dłoniach, łokciach, w dołach pachowych i innych częściach ciała. Leczenie najczęściej obejmuje laseroterapie, fototerapie lub sterydoterapie. Nie zawsze jest jednak skuteczne, u dużej części pacjentów po skończeniu leczenia następuje nawrót choroby.

Jak pielęgnować skórę z bielactwem?

Pielęgnacja skóry z bielactwem nie różni się bardzo od pielęgnacji skóry wrażliwej fototypu I. Pielęgnacja powinna być dobrana do rodzaju skóry, jej problemów i zapewniać dostatecznie szeroką i trwałą ochronę przeciwsłoneczną. Proponowane przez nas produkty mogą być stosowane przez osoby z bielactwem, zachęcamy do wybrania kosmetyków z zakładki bielactwo. Istotne jest także nawilżenie skóry oraz dbanie o płaszcz hydrolipidowy. Szczególnie polecamy sera o wysokim potencjale wzmacniającym jak Tranexamic C Serum i Copper Multipeptide Serum Dermomedica.

Ochrona skóry z bielactwem 

Jakie kremy z filtrem wybrać? Najlepiej produkty oparte o filtry mineralne. Są one najbezpieczniejsze, nietoksyczne i mogą być stosowane nawet w przypadku skóry bardzo cienkiej i wrażliwej. Wybierz krem SPF50 do codziennej pielęgnacji twarzy, np. SunArmor SPF 50 Dermaquest. Pamiętaj o bardzo skrupulatnej ochronie skóry na ciele, nawet gdy jedyna odsłoniętą partią ciała są dłonie zabezpiecz je kremem z filtrem. Możesz wykorzystać nietłustą formułę Face&Body Mineral Cream SPF 30 Dermomedica. Brak melaniny oznacza brak aktualnej ochrony przed promieniowaniem, a więc szybsze starzenie się skóry, wiotkość i powstawanie zmarszczek. Jednak nie tylko z tego powodu ochrona jest istotna. W przypadku chęci zamaskowania zmian przy bielactwie nabytym zdecydowanie warto unikać wystawiania skóry na Słońce. Plamy depigmentacyjne nie opalą się, a zdrowa skóra tak – doprowadzi to do zwiększenia kontrastu i widoczności zmian – co oczywiście jest kwestią indywidualnego wyboru.

Jak jeszcze skuteczniej można chronić zmienioną chorobowo skórę przed destrukcyjnym wpływem UV? Zachęcamy do używania daszków i przyłbic marki Dermocare. Pochłaniają znaczące ilości promieniowania i zapewniają zwiększoną ochronę podczas codziennych aktywności jak np. spacery lub prowadzenie auta.
W przypadku problemów ze wzrokiem świetnie wspomogą ochronę oczu.

Suplementacja

Skóra z bielactwem jest pozbawiona ochrony antyoksydacyjnej, dlatego warto wspomóc się również antyoksydacyjną suplementacją, która wyrównuje koloryt skóry na całym ciele. W tym celu zalecany jest suplement diety przebadany w badaniach klinicznych Hush&Hush SkinCapsule Brighten +. Zawiera on witaminę C oraz kompleks brightening, który poprawia koloryt skóry na całym ciele.

Specjalistyczna pielęgnacja skóry z bielactwem 

Podsumowując, pielęgnuj skórę zgodnie z jej typem i problemami z którymi się boryka, a plamy depigmentacje skrupulatnie chroń za pomocą kremów SPF. Jeśli potrzebujesz pomocy w ułożeniu idealnej rutyny pielęgnacyjnej i doborze produktów to skontaktuj się z naszymi Kosmetologami pod numerem – 22 100 99 55.