Centrum Obsługi Klienta działa od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-19:00 | +48 22 100 99 55.
0

Dodano produkt!

`

Świetne uzupełnienie

Artykuły kupowane przez innych

Kwas glikolowy – efekty, działanie, pielęgnacja

06 cze 2023 | autor: admin

W składzie INCI znajdziemy go pod nazwą Glycolic Acid. Jest jednym z najczęściej wykorzystywanych kwasów w peelingach chemicznych o bardzo wszechstronnym działaniu.
Świat kosmetologii docenił jego niesamowite właściwości wygładzające zmarszczki i skórę, jest to również idealny kwas do pielęgnacji cery dojrzałej oraz trądzikowej.
O tym jak go stosować, dlaczego jest tak skuteczny i jakie produkty warto wprowadzić do pielęgnacji dowiesz się z dzisiejszego wpisu.

Co to jest kwas glikolowy i jak działa?

Kwas glikolowy to kwas z rodziny kwasów AHA, inaczej zwanymi kwasami owocowymi. Pozyskiwany jest najczęściej w procesie syntezy chemicznej, jednak jest też wiele naturalnych źródeł: trzcina cukrowa, burak cukrowy czy ananas.

Co daje mu przewagę nad innymi kwasami, np. migdałowym czy mlekowym? Wielkość cząsteczki. Cząsteczka kwasu glikolowego jest najmniejsza ze wszystkich powszechnie stosowanych kwasów AHA. Dzięki temu kwas ten bezproblemowo penetruje naskórek, przenika szybko i z łatwością, co przekłada się na intensywny efekt złuszczenia i pobudzenia skóry w jej głębokich warstwach.

Kwas glikolowy na twarz – jakie daje efekty?

Z kwasu glikolowego, w zależności od stężenia i pH kosmetyku skorzysta każdy rodzaj skóry, niskie stężenie zadziała nawilżająco i wygładzająco, a wyższe stężenia działają przeciwzmarszczkowo,  przeciwtrądzikowo i dodatkowo rozjaśniają przebarwienia. Daje on efekt niezwykle wygładzonej cery, a po silnie stężonych peelingach z jego udziałem zauważa się znaczące wygładzenie zmarszczek i ujędrnienie skóry.

Można go stosować w formie żelu myjącego, kremu, serum, peelingu lub w zabiegach podczas wizyty w gabinecie kosmetologa. Forma podania wpływa na skuteczność i reakcje danej skóry.

Kwas glikolowy na trądzik

Działanie keratolityczne czyni kwas glikolowym jednym z najlepszych przyjaciół skóry trądzikowej, zwłaszcza tej z podskórnymi grudkami i zaskórnikami zamkniętymi. Przy regularnym stosowaniu znikają niedoskonałości i nie pojawiają się nowe. Pory zostają zwężone, kuracja zmniejsza także wydzielanie sebum i likwiduje przebarwienia pozapalne. Cera stopniowo się oczyszcza, staje się dobrze oczyszczona, gładka i miękka

Kwas glikolowy na przebarwienia

Dzięki silnym właściwościom złuszczającym kwas glikolowy bardzo dobrze radzi sobie z przebarwieniami i bliznami. Jest idealną propozycją dla osób ze skórą tłustą, po przebytym trądziku, po którym pozostały niechciane pamiątki. Seria zabiegów z kwasem glikolowym lub domowa kuracja odpowiednim produktem pomoże uzyskać wygładzoną skórę.

Jak często stosować kwas glikolowy?

Produkty z kwasem glikolowym stosujemy kilka razy w tygodniu, w zależności od produktu który wybraliśmy i stanu naszej skóry oraz jej typu. W wypadku zabiegów z użyciem kwasu glikolowego, zazwyczaj jest to seria kilku zabiegów w odstępie 7/14 dni o czym decyduje osoba przeprowadzająca zabieg.

Czy kwas glikolowy można stosować latem?

Kuracje z jego użyciem przeprowadzamy jesienią, zimą i wczesną wiosną. Latem wyłącznie w przypadku rygorystycznego stosowania kremu SPF. Pamiętaj o stosowaniu kremu z wysokim filtrem niezależnie od pory roku. Kwasy działają złuszczająco i ścieńczają naskórek, przez co promieniowanie UVA i UVB może docierać głębiej niż w przypadku nienaruszonego naskórka.

Kwas glikolowy w ciąży

Jakie kwasy można stosować w ciąży? Kwasy które działają delikatnie (np. kwas azelainowy – sprawdź nasz wpis na jego temat) i nie penetrują zbyt głęboko w naskórku, z tego powodu nie zalecany jest np. kwas salicylowy. Kwas glikolowy nie ma negatywnego wpływu na przebieg ciąży, jednak skóra w ciąży jest bardziej reaktywna i podatna na przebarwienia. Dlatego istotne jest, aby dobrze chronić skórę kremami z filtrem i unikać mocno nadwyrężających barierę naskórkową kwasów.

Kwas glikolowy – z czym łączyć, a z czym nie łączyć?

Jaki połączenia sprawdzą się gdy stosujemy produkty z kwasem glikolowym?

  • KWAS GLIKOLOWY I WITAMINA C – wszystko zależy od formy witaminy C jaka jest w produkcie, który planujemy wprowadzić do pielęgnacji, forma lipofilowa (INCI: Tetrahexyldecyl Ascorbate) i etylowana (INCI: 3-0-Ethyl Ascorbic Acid) mogą być łączone z kwasem glikolowym. Kosmetyki z kwasem askorbinowym (INCI: Ascorbic Acid) z uwagi na bardzo niskie pH mogą podrażniać uszkodzony przez kwas naskórek, dlatego warto zachować ostrożność. Taki produkt można np. stosować rano, po wcześniejszej próbie na małym obszarze twarzy (jeśli piecze, odczekaj jeszcze 24h).
  • KWAS GLIKOLOWY I RETINOL – oba składniki mogą wykazywać działanie podrażniające naskórek, dlatego taką terapie należy dobrze zaplanować. Najpierw warto wprowadzić retinol i przyzwyczaić do niego skórę przez kilka tygodni, a następnie kwas glikolowy. Tego problemu nie ma w przypadku retinalu, formy witaminy A która nie podrażnia skóry, wtedy można w pielęgnacji używać takich produktów na przemian wieczorem.
  • KWAS GLIKOLOWY I NIACYNAMID – niacynamid jest składnikiem wrażliwym na pH i nie stosujemy go razem z kwasami i mocno kwaśnymi produktami. Zalecamy jednak, aby kwas stosować wieczorem, a niacynamid rano.

Kosmetyki z kwasem glikolowym

Najlepszymi produktami gdzie głównym składnikiem jest kwas glikolowy są produkty z serii DermaClear marki Dermaquest. Jeśli masz skórę tłustą, trądzikową i/lub dojrzałą, potrzebujesz kosmetyku który rozjaśni skórę, wyrówna jej fakturę, przyspieszy gojenie się stanów zapalnych i zahamuje powstawanie nowych oraz będzie działał liftingująco, sprawdź je!

Peeling glikolowy

Najwygodniejszy peeling kwasowy? W formie nasączonych płatków! DermaClear Pads to super wygodne rozwiązanie, po prostu wyjmujesz płatek z opakowania i przecierasz twarz. Są one nasączone tonikiem z kwasem glikolowym i kwasem salicylowym. Dzięki zastosowaniu promotorów przenikania zawarte składniki docierają w głębsze warstwy naskórka. Peeling jest idealnym wyborem dla osób ze skórą tłustą i problematyczną. Pozostawia oczyszczone i zwężone pory, usuwa nadmiar sebum i reguluje proces jego wydzielania. Pozostawia skórę gładką, przy regularnym stosowaniu znacząco ogranicza powstawanie stanów zapalnych, krostek i grudek. Peeling stosuj na noc, 2/3 razy w tygodniu, po użyciu zastosuj krem.

Serum z kwasem glikolowym

Cerom które są tłuste, ale jednocześnie mają problem z oznakami starzenia się, zmarszczkami i przebarwieniami proponujemy Advanced DermaClear Serum. Jest to idealne serum dla osób borykających się z trądzikiem wieku dorosłego, od teraz nie muszą one już wybierać pomiędzy działaniem na trądzik a działaniem przeciwstarzeniowym. Serum zawiera 7,5% kwasu glikolowego, 5% kwasu mlekowego, 5% kwasu azelainowego, 2% kwasu salicylowego oraz witaminę A. Ma ogromny potencjał przeciwzapalny, rozjaśniający oraz ujędrniający. Zastosowanie nośników takich jak nanosomy i microsponges® gwarantują docieranie składników w głąb skóry i lepsze efekty. Serum przeznaczone do stosowania na noc, w zależności od stanu i rodzaju skóry codziennie albo co 2/3 dni.

Żel myjący z kwasem glikolowym

Jeśli szukasz mniej inwazyjnego kosmetyku, który nie powoduje podrażnień, a jednak chcesz korzystać z właściwości kwasu glikolowego – wybierz żel do mycia twarzy z jego dodatkiem. Mamy dla Ciebie dwie propozycje. Glyco Gel Cleanser marki Dermaquest to terapeutyczny żel do mycia twarzy i ciała, doskonale oczyszcza i zwiększa przenikanie nakładanych później produktów. Zmniejsza blizny, zrogowacenia i pory skóry. Świetnie radzi sobie z trądzikiem na ciele np. na plecach („bacne”) czy dekolcie. Dla skór suchych i dojrzałych polecamy codzienne oczyszczanie Peptide Glyco Cleanser. Forma emulsji delikatne, ale skutecznie oczyszcza skórę nie powodując wysuszenia. Wyrównuje koloryt skóry, odświeża, walczy z przebarwieniami i oznakami starzenia się. Pozostawia skórę zmiękczoną i wygładzoną. W przypadku obu produktów zalecamy pozostawienie na skórze na 2/3 minuty, w zależności od stanu skóry i jej typu. Z uwagi na to, że cząsteczka kwasu glikolowego jest mała, nawet przy tak krótkim kontakcie ze skórą efekty są widoczne.

Podsumowanie – kwas glikolowy 

Kwas glikolowy to genialna substancja którą warto wprowadzić do swojej pielęgnacji. Warto szukać złożonych formulacji, gdzie działanie kwasu glikolowego wspierane jest promotorami przenikania, innymi kwasami i witaminami. Jeśli szukasz porady jak ułożyć własną pielęgnację, zapraszamy aby skontaktować się z naszymi Kosmetologami – 22 100 99 55.