Centrum Obsługi Klienta działa od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-19:00 | +48 22 100 99 55.
0

Dodano produkt!

`

Świetne uzupełnienie

Artykuły kupowane przez innych

Sylimaryna – rewolucyjny składnik w terapii melasmy i przebarwień pigmentacyjnych

06 cze 2023 | autor: admin

Sylimaryna, składnik głównie kojarzony z regeneracją wątroby, okazał się przełomowym składnikiem w walce z przebarwieniami!
Sylimaryna, pochodząca z ostropestu plamistego, może oferować ten sam poziom skuteczności leczenia melasmy z większymi korzyściami dla pacjentów niż najpowszechniej stosowana terapia w USA – 4% hydrochinon.

Czy sylimaryna może stać się alternatywą dla hydrochinonu?

Opublikowane w 2018 roku badanie w Journal of Cosmetic Dermatology* wykazało, że pacjentki leczone dwoma różnymi stężeniami sylimaryny osiągnęły statystycznie podobną redukcję melasmy w porównaniu ze stosowaniem leku jakim jest krem z 4% hydrochinonem. Pacjentki, które używały kremu z sylimaryną zauważyły jednak mniej skutków ubocznych. To badanie było pierwszym, w którym bezpośrednio porównano skuteczność i wpływ stosowania hydrochinonu i sylimaryny w redukcji melasmy.

Czym jest melasma?

Melasma jako przebarwienie jest bardzo ciężkie do usunięcia. Często wymaga złożonych procedur opierających się na stosowaniu różnych składników aktywnych i terapii skojarzonych z technologiami IPL czy laseroterapii. Melasma nawet zredukowana wykazuje wysoki poziom nawrotów, powodując negatywny wpływ na samoocenę i jakość życia. Chociaż jej patogeneza nie jest do końca poznana, wiadomo, że promieniowanie UV jest kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do jej powstania, natomiast ostatnio w kontekście melasmy dużo mówi się również o stresie oksydacyjnym jako czynniku zaostrzającym.

Dobroczynny ostropest

Głównym składnikiem sylimaryny, pochodzącej z ostropestu plamistego, jest przeciwutleniacz sylibinina, stanowiący aż 50% składu. Wykazano, że zmniejsza ona niebezpieczne skutki promieniowania UV, w tym stres oksydacyjny, stany zapalne, obrzęki, rumień, uszkodzenia DNA. Dodatkowo, w sposób zależny od dawki, może zapobiegać produkcji melaniny bez wpływu na żywotność komórek. Natomiast najpopularniejszy w USA składnik depigmentacyjny – hydrochinon, hamuje melanogenezę poprzez blokowanie enzymu tyrozynazy, ale wykazuje również skutki uboczne i prowadzi do martwicy całych melanocytów.

Redukcja przebarwień

W badaniu uczestniczyły 42 kobiety podzielone na trzy grupy. Pierwsza grupa testowała krem z 0,7% sylimaryną dwa razy dziennie, druga grupa z 1,4% sylimaryną dwa razy dziennie, a trzecia grupa kremem z 4% hydrochinonem raz dziennie. Badanie trwało trzy miesiące, a pacjentki poinstruowano, aby unikały nadmiernej ekspozycji na słońce i stosowały filtry przeciwsłoneczne co najmniej SPF 50.

Zgodnie z wynikami badań, wszystkie pacjentki otrzymały zbliżone wyniki zmniejszenia melasmy, wynoszące około 46% redukcji przebarwień. Badacze pochylili się również nad skutkami ubocznymi stosowania obu substancji. U 71% kobiet stosujących krem z hydrochinonem wystąpił rumień, pieczenie i łuszczenie. Pacjentki leczone sylimaryną nie doświadczyły żadnych negatywnych skutków ubocznych.

Skuteczne leczenie melasmy

Badanie wskazuje, że sylimaryna może służyć jako skuteczna i bezpieczna metoda leczenia melasmy i stanowi przewagę nad stosowaniem hydrochinonu, który powoduje szereg skutków ubocznych w tym stałe odbarwienie skóry. Ciekawy jest również fakt, że przy stosowaniu sylimaryny nawrót melasmy po 6 miesiącach wystąpił tylko u 1 pacjentki, natomiast w grupie stosującej hydrochinon u trzech pacjentek.

Sylimaryna stosowana na skórę, okazała się jest składnikiem aktywnym, który uruchamia apoptozę komórek uszkodzonych przez promieniowanie UV, działa przeciwzapalnie, wydłuża żywotność dysmutazy ponadtlenkowej oraz katalazy. Efekty w niwelowaniu melasmy zbliżone są do stosowania 4% hydrochinonu bez efektów ubocznych.

Kosmetyki z sylimaryną

Marka Dermomedica Cosmeceuticals stworzyła pierwszy krem bazujący na 2% sylimarynie, w połączeniu z wysokoskoncentrowaną witaminą C -1 0%, kapsułkowanym retinolem – 2% i kompleksem najważniejszych dla komórki antyoksydantów – Sylimarin Reti C Glow Cream.  Tak unikatowe połączenie substancji aktywnych niweluje przebarwienia o różnych pochodzeniu, w tym oporną melasmę, pojędrnia skórę, wygładza i wzmacnia jej system antyoksydacyjny. Jest to  kosmeceutyk przeznaczony dla skór wymagających działania wielopłaszczyznowego i bardzo efektywnego. Dodatkowe zastosowanie kwasu salicylowego i kofeiny przyspiesza działanie preparatu poprzez zwiększenie penetracji substancji aktywnych. Już po kilku dniach stosowania skóra zaczyna się zmieniać, a po kilku tygodniach następuje wyraźne rozjaśnienie przebarwień, redukcja niedoskonałości, poprawa struktury i kolorytu.

*Gamal N, Ibrahim A, Nofal A, Nofal E, Osman S, Topical silymarin versus hydroquinone in the treatment of melasma: A comparative study, Journal of Cosmetic Dermatology (2018); doi: 10.1111/jocd.12769