Peptydy miedziowy GHK-CU – jeden z najbardziej efektywnych czynników wzrostu dla skóry
06 cze 2023 | autor: admin
W kosmetyce co jakiś czas pojawiają się nowe składniki aktywne, które mają zrewolucjonizować pielęgnację i terapię skóry. Część z nich dołącza do kanonu istotnych składników niezbędnych w pielęgnacji, ale większość jest niestety tylko modnym chwytem marketingowym.
Składnik, który bez wątpienia jest wart uwagi i wszedł w szeregi najbardziej pożądanych składników terapeutycznych to tripeptyd miedziowy-1 czyli Copper tripeptide GHK-Cu. Jest on stosowany przez niewiele firm kosmetycznych, ze względu na wysoką cenę surowca i zaawansowaną technologię stabilizacji w preparatach kosmetycznych.
Czym jest tripeptyd miedziowy?
Tripeptyd miedziowy-1 to kompleks, który w swojej strukturze zawiera cząsteczkę miedzi oraz trzy reszty aminokwasowe, stanowiące czynnik wzrostu GHK: L-glicynę, L-histydynę i L-lizynę. Peptyd ten ma bardzo duże powinowactwo do jonów miedzi, od której zależna jest praca wielu enzymów i związków biochemicznych. Peptyd miedziowy reguluje stężenie miedzi w poszczególnych tkankach, wpływa na pracę enzymów, takich jak: dysmutaza ponadtlenkowa (jeden z silniejszych enzymów antyoksydacyjnych), oksydaza cytochromu C (enzym niezbędny do produkcji energii) czy oksydaza lizylowa (enzym potrzebny do formowania w sieci włókien elastyny i kolagenu).
Peptyd GHK-Cu naturalnie występuje w ludzkim organizmie w ślinie, płynie mózgowo-rdzeniowym i osoczu, z którego został wyizolowany 1973 roku przez dr Lorena Pickarta. Zaobserwowano, że wraz z wiekiem zawartość peptydu miedziowego w organizmie spada kilkukrotnie, co przekłada się na słabsze gojenie się ran, gorszą odporność i mniej efektywny system antyoksydacyjny, a także na spadek produkcji kolagenu i ograniczenie procesu angiogenezy.
Doskonały antybiotyk i przeciwutleniacz.
Pierwsze zastosowanie na skórę peptydu miedziowego było dedykowane terapiom wspomagającym gojenie się ran, terapiom o działaniu przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym.
W latach 80-tych zaobserwowano, że miejscowe podawanie peptydów miedziowych wpływa na syntezę kolagenu, glikozaaminoglikanów i moduluje aktywność enzymów odpowiedzialnych za rozkład białek. Proces gojenia się skóry po zastosowaniu peptydu miedziowego jest kilkukrotnie szybszy, nawet u osób chorujących na cukrzycę. Te właściwości sprawiają, że kremy i sera na bazie peptydów miedziowych są mocno rekomendowane po zabiegach z przerwaniem ciągłości naskórka jak mezoterapia, mezoterapia mikroigłowa, peelingi chemiczne i laseroterapia a także na trudno gojącą się skórę.
Mechanizm działania antyoksydacyjnego polega natomiast na zwiększaniu koncentracji i zawartości dysmutazy ponadtlenkowej, glutationu i kwasu askorbinowego, a ten ostatni składnik wpływa również na zwiększenie produkcji kolagenu. Podniesienie poziomu najważniejszych antyoksydantów skutkuje niwelowaniem fotouszkodzeń i pięknym kolorytem skóry.
Tripeptyd miedziowy-1 wykazuje intensywne właściwości przeciwzapalne. Jego dokładny mechanizm nie został do końca wyjaśniony. Wiadomo, że obniża poziom TNF-alfa oraz jest idealną alternatywą do stosowania kortykosteroidów i niesteroidowych leków przeciwzapalnych w chorobach skóry o silnej komponencie zapalnej, jak np. trądzik różowaty, trądzik pospolity, AZS, i łuszczyca. Łagodzi również rumień po nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie UV. W kosmetologii jest rekomendowany do używania przez osoby ze skórą bardzo wrażliwą, skłonną do rumienia oraz po zabiegach wywołujących silny stan zapalny jak mezoterapia mikroigłowa i laseroterapia. Składnik ten będzie bardzo pomocny przy kuracji retinoidami, zarówno zewnętrznymi – przy stosowaniu wysokiego stężenia retinolu, kwasu retinowego jak i przy stosowaniu doustnym Izoteku.
Tripeptyd miedziowy–1 to bezpieczny składnik w trakcie i po kuracjach onkologicznych.
Tripeptyd miedziowy-1 będzie ważnym i bezpiecznym składnikiem dla osób będących w trakcie oraz po chemio- i radioterapii. Leczenie przeciwnowotworowe bardzo negatywnie oddziałuje na jakość skóry, staje się ona wysuszona, cienka i bardzo szybko wiotczeje. Badania pokazują, że GHK-Cu aktywizuje napromieniowane fibroblasty oraz przywraca im potencjał wydzielania ważnych dla skóry faktorów wzrostu jak bFGF i VGF.
Skuteczne wsparcie w terapii blizn i rozstępów.
GHK to bardzo efektywny faktor wzrostu. Okazał się istotną substancją w niwelowaniu blizn i rozstępów, a to za sprawą stymulacji regeneracji nerwów. Wpływa na produkcję i uwalnianie faktorów wzrostu odpowiedzialnych za regenerację nerwów, regenerację osłonek mielinowych włókien nerwowych i zwiększa liczbę aksonów. Dodatkowo bardzo silnie wpływa na proliferację keratynocytów i fibroblastów, dzięki czemu poprawia jędrność i elastyczność skóry. Wpływa na angiogenezę, dzięki czemu odżywia tkankę zmienioną przez blizny i rozstępy. Ampułki Dermomedica Skin Stimulator Ampoules z peptydami miedziowymi są rekomendowane do łączenia z mezoterapią mikroigłową w celu uzyskania wypłacenia nawet kilkuletnich blizn i rozstępów.
Jak zliwkidowac zmarszczki i poprawić jędrność skóry?
Badania potwierdzają, że tripeptyd miedziowy-1 jest zdolny do decydowania o tym, który z fragmentów DNA komórki ma być wykorzystywany do tworzenia funkcjonalnych produktów, odpowiedzialnych za odwrócenie procesów degeneracyjnych zachodzących w skórze. Jedno z ważniejszych badań nad tym składnikiem to badanie porównujące działanie witaminy C, tretynoiny i tripeptydu miedziowego na głębsze warstwy skóry. Dla ogromnej ilości dermatologów wyniki były niemałym zaskoczeniem, gdyż faworytem była aktywna postać witaminy A. Wygrał jednak peptyd miedziowy, zwiększając w ciągu miesiąca produkcję kolagenu o 70%, witamina C uzyskała wynik 50%, a tretynoina 40%. Na podstawie tych badań można stwierdzić, GHK-Cu będzie świetną alternatywą dla retinoidów w stosowaniu przeciwstarzeniowym (np. w trakcie ciąży, przy skórze bardzo wrażliwej, atopowej, w trakcie laseroterapii, kuracji farmakologicznych) jak również będzie potęgował działanie retinolu i innych retinoidów, zwłaszcza przy skórze z mocno widocznym fotostarzeniem. Tripeptyd miedziowy-1 będzie wpływał na syntezę zarówno kolagenu jak i elastyny, co będzie widoczne jako silne pojędrnienie skóry i spłycenie zmarszczek.
Jak tripeptyd miedziowy działa na włosy?
Nadmierne wypadanie włosów, prowadzące do łysienia, to coraz częstszy problem wśród kobiet i mężczyzn. Powodów może być bardzo dużo i warto bardzo dokładnie przyjrzeć się swojemu organizmowi. Wcierki z tripeptydem miedziowym będą bardzo efektywne w przypadku łysienia androgenowego, telogenowego czy anagenowego (po przebytym leczeniu farmakologiczny np. po chemioterapii). Mechanizm działania jest wielopłaszczyznowy, a efekty bardzo satysfakcjonujące. Przede wszystkim składnik ten ogranicza aktywność enzymu 5-alfa-reduktazy, hamuje miniaturyzację mieszka i wpływa na jego rozrost, działa przeciwzapalnie oraz stymuluje reakcje odpowiedzialne za wzrost nowych włosów. Wcierki z peptydem miedziowym przygotowują skórę głowy do przeszczepów i zwiększają ich skuteczność.
GHK-Cu to bardzo skuteczny i selektywny składnik kosmetyczny. Jego dużym atutem jest brak podrażnień, uczuleń, może śmiało zastępować witaminę C i retinol, ale również może maksymalizować ich efektywność. Poprzez wpływ na tworzenie się nowych nerwów, naczyń i białek, jest w stanie realnie przebudować głębsze warstwy skóry, spłycić zmarszczki, rozstępy i blizny, przy jednoczesnym braku jakichkolwiek skutków ubocznych. Na ten składnik bardzo dobrze reagują skóry wrażliwe, atopowe, uszkodzone leczeniem farmakologiczny.
Produkty Dermomedica z tripeptydem miedziowym:
Copper Multipeptide Serum
Copper B3 Anti-Aging Cream
Growth Hair Nutrition Serum
Growth Hair Zinc Serum