Centrum Obsługi Klienta działa od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-19:00 | +48 22 100 99 55.
0

Dodano produkt!

`

Świetne uzupełnienie

Artykuły kupowane przez innych

Jak bezpiecznie wprowadzić retinoidy do swojej pielęgnacji? Okres retinizacji bez tajemnic.

11 gru 2023 | autor: Urszula Wołoszyn

Retinoidy to składniki aktywne, które cieszą się dużą popularnością. Często jednak nie wiemy jak wprowadzić je do naszej pielęgnacji, od jakich stężeń zacząć naszą przygodę oraz jak prawidłowo stosować preparaty z retinoidami. Powinniśmy pamiętać że są to substancje o dużej aktywności biologicznej i jeśli stosujemy je bez odpowiedniego przygotowania możemy nadmiernie podrażnić skórę i spowodować pogorszenie się jej stanu.  W niniejszym artykule dowiesz się o wszystkim co powinieneś wiedzieć przed wprowadzeniem tych substancji do pielęgnacji domowej, tak aby proces wprowadzania retinoidów do Twojej rutyny pielęgnacyjnej był prosty i przyjemny, a efekty osiągane przy terapii jak najlepsze.

Czym są retinoidy i jakie ich formy występują w profesjonalnych produktach kosmetycznych?

Retinoidy to grupa związków chemicznych pochodzących od witaminy A wykazujących podobieństwo strukturalne lub funkcjonalne do tej witaminy. Pochodne te znane są ze swoich niesamowitych właściwości w terapiach skórnych.

Aby działać w skórze efektywnie muszą się one przekształcić do aktywnej formy witaminy A jaką jest kwas retinowy. Są szeroko stosowane w kosmetologii oraz dermatologii właśnie ze względu na swoje zdolności do poprawy kondycji skóry.

Formy retinoidów jakie występują w kosmeceutykach to najczęściej: retinol, retinal, beta-karoten oraz estry kwasu retinowego (np. Granactive Retinoid).

Retinol jest to alkoholowa postać witaminy A, która silnie penetruje w głąb skóry i intensywnie ją stymuluje. Wykazuje ona jednak największe właściwości podrażniające i złuszczające. Wymaga ona bowiem dwóch konwersji aby przekształcić się w kwas retinowy. Jego aktywność biologiczna w preparatach zaczyna się od stężenia 0,1%.

Retinal (inaczej retinaldehyd) natomiast jest formą aldehydową witaminy A. Wymaga ona jednej konwersji do kwasu retinowego a przy tym nie wykazuje właściwości podrażniających i złuszczających. Jego aktywność biologiczna w preparatach zaczyna się od stężenia 0,01%, możemy więc zauważyć, że forma ta jest silniejsza.

Kolejna forma występująca w kosmetykach to Granactive Retinoid – jest to ester kwasu all-trans retinowego (HPR), który jest bardzo stabilną postacią i nie wymaga on konwersji do kwasu retinowego a bezpośrednio wiąże się z receptorami retinowymi.

W kosmeceutykach stosowana jest jeszcze jedna substancja, którą zaliczamy do grona retinoidów a mianowicie Beta-karoten. Jest to barwnik o pomarańczowo-czerwonym zabarwieniu przekształcający się w skórze w retinal. Wyróżniamy również formy retinoidów, które stosowane są w połączeniu wymienionych wcześniej substancji w celu wzmocnienia ich działania np. linoleinian retinylu, retinoinian retinylu lub palmitynian retinylu.

Jakie działanie na skórę mają retinoidy i jakich efektów powinniśmy oczekiwać?

Korzyści wynikających ze stosowania retinoidów w swojej pielęgnacji jest naprawdę wiele. Mechanizm działania retinoidów, jest związany z ich wpływem na komórki skóry na poziomie molekularnym. Kluczowe aspekty ich działania to:

  • Stymulacja produkcji kolagenu: Retinoidy pobudzają syntezę kolagenu, białka strukturalnego skóry, co przyczynia się do jej jędrności i elastyczności.
  • Regulacja procesów keratynizacji: Retinoidy pomagają w kontrolowaniu procesów keratynizacji, zapobiegając nadmiernemu rogowaceniu naskórka i utrudniając tworzenie się zaskórników.
  • Przyspieszenie odnowy komórkowej: Retinoidy wspieraj ą szybszą regenerację komórkową, co pomaga w usuwaniu martwych komórek skóry i poprawie ogólnej tekstury.
  • Redukcja stanu zapalnego poprzez kontrolę proliferacji komórek: Retinoidy mają działanie przeciwzapalne, co korzystnie wpływa na skórę trądzikową.
  • Regulowanie procesów melanogenezy: Retinoidy mogą pomóc w regulacji produkcji melaniny, co przyczynia się do redukcji przebarwień skórnych.

 Jakie więc rezultaty zauważymy przy regularnym stosowaniu tych składników?

  • Redukcja zmarszczek
  • Spowolnienie procesu starzenia skóry czyli działanie anti-aging
  • Zwiększenie elastyczności i jędrności
  • Poprawa struktury skóry
  • Przyspieszenie procesów regeneracyjnych
  • Wzmocnienie i pogrubienie skóry
  •  Zmniejszenie przebarwień
  • Poprawa kolorytu skóry
  • Redukowanie zmian trądzikowych
  • Regulacja wydzielania sebum
  • Niwelowanie blizn potrądzikowych

Jak wprowadzamy retinoidy do pielęgnacji? Proces retinizacji krok po kroku.

Skoro wiemy już jak działają retinoidy i jakie formy tych substancji aktywnych wyróżniamy, możemy przejść do kwestii wprowadzania ich do naszej pielęgnacji domowej. Pamiętaj, że proces ten powinien przypominać maraton a nie sprint. Aby cieszyć się wspaniałymi efektami powinniśmy zacząć powoli i od niskich stężeń. To jaką formę retinoidu wybierzemy zależeć powinno głównie od typu naszej skóry, jej wrażliwości i problemu na jaki chcemy zadziałać.

Masz skórę wrażliwą, trądzik różowaty, naczynka lub rumień?

Wybierz kosmetyk z retinalem, który nie będzie powodował podrażnienia i łuszczenia oraz jest jedyną formą retinoidów wskazaną w przypadku skór uwrażliwionych i naczynkowych. Kosmeceutyki z retinalem, będą więc świetnym wyborem dla osób, które boją się podrażnienia a chcą zaprzyjaźnić się z retinoidami.

Od jakiego stężenia rozpocząć stosowanie retinalu?

Jeśli masz skórę cienką i bardzo wrażliwą zacznij od stężenia 0,05% retinalu. Produkty, które zawierają takie stężenie to Dermomedica 0,05% Retinal Cream którego składzie dodatkowo zastosowano bakuchiol nazywany roślinnym zamiennikiem retinolu, aby wzmocnić działanie antybakteryjne oraz przeciwstarzeniowe a także niacynamid działający mocno przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Produkt idealnie sprawdzi się jako pierwszy krok wdrożenia retinoidów do pielęgnacji i może być stosowany przez cały rok.

Kolejny produkt o stężeniu 0,05% retinalu to Dermaquest Retinaldehyde Cream.  Jest to krem o intensywnym działaniu przeciwstarzeniowym, ale przy tym intensywnie łagodzącym i wzmacniającym dla skór naczynkowych czy też z trądzikiem różowatym. Dzięki zastosowaniu kompleksu Sepicalm™, krem łagodzi podrażnienia i wycisza zaczerwienienie skóry.

Jeśli Twoja skóra jest grubsza i mniej wrażliwa możesz zacząć od razu od stężenia 0,1% retinalu. Dermomedica 0,1% Retinal Cream to produkt, który wykazuje większe stężenia retinoidu jednak nadal jest preparatem polecanym do skór wrażliwych, naczynkowych oraz z trądzikiem różowatym.  W kosmeceutyku dodatkowo zastosowano witaminę E oraz resweratrol wykazujący działanie antyrodnikowe.

Twoja skóra nie jest wrażliwa i nie masz problemu z rumieniem czy też naczynkami?

Możesz pozwolić sobie na retinol, który przynosi niesamowite efekty terapeutyczne, jednak pamiętaj o jego właściwościach podrażniających i złuszczających. Stężenie od jakiego powinieneś zacząć to 0,1%-0,5%.

Od jakiego produktu możesz zacząć?

Postaw na Advanced C Infusion Serum. Zawiera w swoim składzie 0,1% retinolu więc będzie idealną propozycją na start. Dodatkowo serum silnie rozjaśnia przebarwienia i restrukturyzuje skórę. Poprzez zastosowanie 10% witaminy C w formie lipofilowej, produkt jest bombą antyoksydacyjną i chroni skórę przed wolnymi rodnikami. 

Mocniejszą propozycją będzie Active Retinol Repair Serum 0,3% które zawiera aż 4 formy retinoidów w swoim składzie, dzięki czemu powoduje silną przebudowę skóry. Tetrahybrydowa formuła z innowacyjnymi promotorami przenikania zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, tolerancji i aktywności, co bezpośrednio przekłada się na uzyskanie spektakularnych efektów bez podrażnienia.

Podstawowe zasady przy stosowaniu retinoidów.

  1. Pamiętaj, że retinoidy stosujemy zawsze w pielęgnacji wieczornej – na noc.
  2. Produkty nakładamy w niewielkiej ilości (ziarnko grochu) na suchą skórę.
  3. Zaczynamy od wprowadzenia produktu stopniowo: 2-3 razy w tygodniu, zwiększamy częstotliwość gdy skóra dobrze toleruje produkt. Jeśli wystąpi podrażnienie lub łuszczenie zwiększamy odstępy pomiędzy aplikacjami produktu.
  4. Zawsze stosuj preparaty z SPF w ciągu dnia – najlepiej gdyby bazowały one na tlenku cynku który bierze udział w metabolizmie retinoidów.
  5. Przy kuracji retinoidami musisz równie mocno zadbać o nawilżenie i odżywienie swojej skóry. W dniach pomiędzy aplikacją produktów z retinoidami stosuj preparaty mocno odbudowujące i dbające o barierę ochronną skóry.
  6. Jeśli zaczynasz kurację retinoidami jesienią lub zimą, nie rezygnuj z nich wiosną oraz latem. Możesz zmniejszyć stężenie lub zmienić formę ale całkowite odstawienie produktu sprawi, że twoja tolerancja na retinoidy całkowicie spadnie i nie zauważysz najlepszych efektów.
  7. Stężenie retinoidów możesz stopniowo zwiększać – gdy widzisz, że częste stosowanie obecnego produktu nie powoduje skutków ubocznych i skóra świetnie toleruje obecne stężenie, zmień produkt na mocniejszy.
  8. Proces wyrobienia tolerancji na retinoidy czyli tzw. retinizacji trwa zwykle kilkanaście tygodni, dlatego pamiętaj o cierpliwości.
  9. Pamiętaj o regularności i nie rezygnuj z retinoidów, jeśli na samym początku nie widzisz efektów. Produkty te powinniśmy stosować nieprzerwanie przez min. 6-12 miesięcy aby zauważyć upragnione efekty.

Jeśli będziesz pamiętać o tych ważnych zasadach twoja przygoda z retinoidami na pewno przebiegnie bardzo komfortowo, a Ty będziesz cieszyć się niesamowitymi efektami!

Autor: Urszula Wołoszyn – kosmetolog