Jak odbudować warstwę hydrolipidową?
04 sie 2023 | autor: admin
Warstwa hydrolipidowa, bariera skórna, płaszcz hydrolipidowy, BHL, bariera hydrolipidowa… Na pewno nie raz słyszałaś/słyszałeś te określenia. Bardzo często mówi się w kosmetologii o barierze zaburzonej albo nawet uszkodzonej lub zniszczonej. Czym ona właściwie jest? Czy jest istotna dla zdrowia i wyglądu skóry? A jeśli tak, to jak o nią dbać? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego wpisu.
Co to jest warstwa hydrolipidowa?
Warstwa hydrolipidowa to integralna część ludzkiej skóry, której zadaniem jest ochrona jej przed czynnikami zewnętrznymi i przed nadmierną utratą wody, a więc wysychaniem skóry. Skład bariery skórnej tworzy głównie naturalnie produkowane przez skórę sebum, a więc mieszanka glicerydów, wosków i kilku innych tłuszczowych substancji, które połączone są z wodą i składnikami mineralnymi wydzielanymi przez gruczoły potowe.
Funkcje bariery hydrolipidowej
Dlaczego jest ona ważna i po co w ogóle nasza skóra ją wytwarza?
Najistotniejszą funkcją płaszcza hydrolipidowego jest ograniczanie nadmiernej ucieczki wody z naskórka. Dobrze funkcjonująca bariera to gwarancja dobrze nawodnionej i nawilżonej skóry. Pomaga ona utrzymywać skórę w dobrej kondycji i odpowiada za regulację pH na powierzchni. Dzięki utrzymywaniu optymalnego stopnia nawilżenia, pomaga regulować procesy zachodzące w skórze i jej dysfunkcje oraz mikrobiotę skórną.
Jak wygląda naruszona bariera hydrolipidowa?
Uszkodzona bariera skórna daje się wyraźnie odczuć. Każda osoba ze skórą przesuszoną, podrażnioną, odwodnioną, lub cierpiąca na schorzenia takie, jak AZS/łuszczyca (gdzie warstwa ochronna jest stale zaburzona) doskonale zna to nieprzyjemne uczucie.
Objawy, jakie zauważamy przy zaburzonym płaszczu hydrolipidowym to:
- spierzchnięcie, szorstkość i suchość skóry.
- może być odczuwalny świąd, uwrażliwienia na dotyk i czynniki zewnętrzne, a w skrajnych przypadkach nawet ból,
- wzmożona tendencja do podrażnień – możesz mieć wrażenie, że skóra źle reaguje nawet na kosmetyki, które stosujesz od lat i są Twoją zaufaną bazą pielęgnacyjną,
- widoczne zaczerwienienie, a nawet przekrwienie o różnym natężeniu,
- mogą pojawiać się niedoskonałości i przebarwienia.
Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?
Nie musisz zauważać wszystkich powyższych objawów, mogą one także występować w różnym nasileniu. Jednak jeśli choć część z nich opisuje stan Twojej skóry, oto co możesz zrobić.
- Wprowadź delikatne, dwuetapowe oczyszczanie skóry.
Barierę bardzo łatwo naruszyć oczyszczając skórę zbyt agresywnymi żelami do mycia, zazwyczaj z dużą zawartością SLES. Dlatego jak najszybciej wprowadź najdelikatniejszą i jednocześnie skuteczną metodę oczyszczania skóry – dwuetapową. Proponujemy delikatny olejek na bazie skwalanu i piankę zawierającą przeciwzapalny śluz ślimaka. Odczujesz natychmiastową ulgę i brak ściągnięcia.
Zestaw LIPID CONTROL CLEANSER i SNAIL FOAM CLEANSER.
- Wyposaż swoją kosmetyczkę w krem silnie regenerujący.
W przypadku uszkodzonej bariery skórnej musimy na naszą cerę nałożyć odpowiedni krem, który, po pierwsze – zastąpi płaszcz hydrolipidowy na czas jego odbudowania, a po drugie, przyspieszy tę skuteczną regenerację. Takim kremem jest DERMOMEDICA Barrier Recovery Cica Peptide Balm. Działa on jak przyjemnie kojący plaster na pozbawioną swojej naturalnej ochrony skórę. Zawiera skwalan, kwas linolowy i kwasy omega 3, które wzmacniają skórę i zapewniają odpowiednią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi oraz utratą wody, a także są naturalnymi składnikami budulcowymi bariery ochronnej. Dodatkowo, krem zawiera biopeptydy przyspieszające regenerację i wygładzające skórę.
Jednak najważniejszym i kluczowym składnikiem regeneracyjnym jest ekstrakt z rośliny Centella Asiatica – inaczej CICA.
Jak działa CICA na skórę?
Działanie Centella Asiatica, inaczej wąkroty azjatyckiej, jest już bardzo dobrze poznane, a ona sama cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza w świetnej jakości kosmetykach koreańskich. Już sama historia tego, jak odkryto jej niesamowite właściwości, nasuwa nam wniosek, jak skutecznie działa ona na skórę. Tajemnicę odkrywa przed nami inna nazwa, pod którą roślina ta jest znana w dalekiej Azji – „trawa tygrysia”. Ranne tygrysy w dziczy upodobały sobie ją jako naturalny medykament. Gdy ją znajdują, tarzają się w niej, aby roztarte liście rośliny uwolniły swoje naturalne ekstrakty i przyspieszyły leczenie ran. Ma ona więc niesamowite właściwości regeneracyjne, przyspieszające procesy gojenia się, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i antybakteryjne.
To idealny, doceniany od stuleci składnik kosmetyczny dla cery uszkodzonej i podrażnionej.
Jak możesz sobie pomóc?
Coraz częściej odbieramy telefony od osób, które zauważyły u siebie problemy z naruszoną barierą skórną, zwłaszcza przy wprowadzaniu do pielęgnacji kwasów lub retinoidów. To coraz bardziej powszechny problem, który może mieć różnorodne przyczyny i, niestety, bardzo nieprzyjemne skutki. Jeśli potrzebujesz porady, jak skutecznie pomóc sobie w regeneracji warstwy hydrolipidowej i ukojenu podrażnionej skóry, skontaktuj się z naszymi Kosmetologami – 22 100 99 55, aby dopasować indywidualne rozwiązanie.