Centrum Obsługi Klienta działa od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-19:00 | +48 22 100 99 55.
Ulubione 0

Dodano produkt!

`

Świetne uzupełnienie

Artykuły kupowane przez innych

Probiotyk a prebiotyk – różnice w działaniu i zastosowanie w kosmetykach – Dermocity

06 cze 2023 | autor: admin

Probiotyk i prebiotyk to słowa przez nas kojarzone bardzo medycznie, najczęściej ze wsparciem w antybiotykoterapii. Jednak świadomość na temat istotności mikrobiomu naszej skóry wzrasta i coraz częściej pojawiają się określenia takie jak „kosmetyki probiotyczne” czy „kosmetyki prebiotyczne”. Jakie są między nimi różnice i czy naprawdę istnieją kosmetyki probiotyczne?

Co to jest probiotyk?

Probiotyk to według definicji WHO preparat zwierający żywe drobnoustroje, które wywołują korzystny efekt dla naszego zdrowia. Często stosujemy je, aby uzupełnić florę bakteryjną w pożyteczne bakterie podczas kuracji antybiotykami lub jako suplementy diety. Najczęściej, są to precyzyjnie określone szczepy bakterii z rodziny Lactobacillus i Bifidobacterium.

Probiotyk a prebiotyk – najważniejsze różnice

Najważniejszą różnicą jest zdolność do życia. Probiotyki to żywe bakterie, które bezpośrednio wpływają na wzmocnienie lub urozmaicenie naszej mikrobioty. Prebiotyki to substancje niezdolne do życia, będące pożywieniem dla pożytecznych bakterii i wpływające pośrednio na ich wzrost czy różnorodność.

Prebiotyki w kosmetykach – po co?

Jednym z elementów naszej skóry jest bytujący na niej mikrobiom. Jest on jej integralną częścią i pełni mnóstwo ważnych funkcji, między innymi jest pierwszą linią obrony przed patogenami i szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego. Na naszej skórze żyją bakterie, grzyby i wirusy w pewnej swoistej dla danej osoby homeostazie. Pojawiają się też tam patogeny, ale w małych ilościach i dopóki nasze pożyteczne bakterie nie pozwalają im się namnożyć, nie są one groźne. Zaburzenie tego delikatnego ekosystemu może prowadzić do problemów z cerą. Na przykład przerost bakterii Propionibacterium acnes, P. granulosum czy P. avidum może prowadzić do rozwoju trądziku pospolitego. Co może sprawić, że równowaga naszego mikrobiomu zostanie zaburzona? Bardzo wiele czynników, dieta, styl życia, narażenie na zanieczyszczenia powietrza, smog czy promieniowanie UV. Nie zapominajmy też o antybiotykoterapii, spożywanych czy dostarczanych z kremami konserwantach oraz wymywaniu mikrobiomu za pomocą agresywnych środków myjących. Jeśli nie zadbamy o naszą mikrobiotę, mogą rozwinąć się (lub zaostrzyć się ich objawy) takie choroby skóry jak AZS, łuszczyca czy trądzik różowaty.

Kosmetyki z probiotykami do twarzy

Jak więc chronić naszą skórę i wzmacniać mikrobiom? Czy istnieją kosmetyki z probiotykami? Ich stworzenie jest znacząco utrudnione. Po pierwsze, aby masa kosmetyczna była dopuszczona do sprzedaży musi przejść badania czystości mikrobiologicznej oraz tzw. „challenge test”, czyli test laboratoryjny polegający na specjalnym zakażeniu produktu i sprawdzeniu, czy konserwant zatrzyma namnażanie wprowadzonych drobnoustrojów. Z tego względu, zastosowanie żywych, nawet pożytecznych bakterii w kosmetykach nie jest możliwe. Taki produkt nie przejdzie podstawowych badań.

Probiotyki najlepiej więc wprowadzać „od wewnątrz”. Jelita nazywamy „drugim mózgiem” i mają one nieoceniony wpływ na cały nasz organizm – w tym skórę. W celu utrzymania odżywionych jelit zalecamy suplementacje białkiem PlantYourDay marki Hush&Hush To niezwykle bogata odżywka która optymalizuje pracę jelit, wspomaga wątrobę, rewitalizuje organizm i daje zastrzyk energii na początek dnia. Zawiera naturalne prebiotyki i probiotyki. W składzie znajdziemy szczep bakterii Lactobacillus acidophilus LA 02, który przeciwdziała rozrostowi drożdży Candida (odpowiedzialnych między innymi za zmiany skórne) oraz łagodzi zespół jelita drażliwego. Jest to także doskonały probiotyk na trądzik. PlantYourDay może być stosowany codziennie i nie trzeba robić od niego przerwy. Stanowi doskonałe wsparcie w przebiegu chorób skórnych.

Prebiotyki w kosmetykach do twarzy

Aby odżywiać nasz mikrobiom od zewnątrz, stosujemy kosmetyki wzbogacone w prebiotyki. Tutaj mamy pełen wachlarz możliwości, począwszy od złożonych ekstraktów roślinnych kończąc na pierwiastkach śladowych. Wybrane kosmetyki Dermaquest wzbogacone są złożonym kompleksem CultiBiota, który wzmacnia i przywraca równowagę oraz bioróżnorodność flory, a także eliminuje zaczerwienienia, przebarwienia i stany zapalne. W jego skład wchodzą algi (bogate w cukry, cukrole, aminokwasy i peptydy), polisacharydy oraz woda morska (źródło minerałów).

Jakie korzyści dla skóry płyną z korzystania z kosmetyków z kompleksem CultiBiota?

  • Przywrócenie równowagi mikrobiomu, odżywienie pożytecznych bakterii które będą utrzymywały ograniczoną populacje patogenów na skórze.
  • Utrzymywanie dobrego pH na powierzchni skóry.
  • Zmniejszenie zaczerwienienia skóry.
  • Ograniczenie pojawiających się stanów zapalnych.
  • Ogólna poprawa kondycji skóry, jej nawilżenia i wyglądu.

Serum z prebiotykami dla skóry problematycznej – poznaj ADVANCED FORMULAS

ESSENTIAL B5 HYDRATING SERUM

Nowa generacja uwielbianego, bestsellerowego serum dla skór odwodnionych. Działa wzmacniająco na barierę skórną dzięki kompleksowi CultiBiota. Dogłębnie nawadnia skórę, dzięki zastosowaniu aż trzech wielkości cząsteczki kwasu hialuronowego. Lekka formuła sprawia, że serum jest idealne dla cer bardzo tłustych i trądzikowych. Najczęściej skóra tłusta jest także odwodniona i zmaga się z zaburzoną barierą. Essential B5 Hydrating Serum doskonale sprosta potrzebom takiej cery.

STEM CELL REBULDING COMPLEX

Ultralekkie serum wykorzystujące nowoczesne peptydy biomimetyczne aby maksymalnie ujędrnić skórę, poprawić jej strukturę i odżywić ją. Spłyca zmarszczki mimiczne, wpływa na odpowiednie nawilżenie skóry. Idealny dla skóry dojrzałej, tłustej i trądzikowej. Zawarty kwas linolowy reguluje proces keratynizacji i ogranicza powstawanie zaskórników, prebiotyczny kompleks CultiBiota poprawia funkcjonowanie mikroflory na skórze, a komórki macierzyste z szarotki alpejskiej regenerują tkanki i stymulują syntezę kolagenu.

DERMACLEAR SERUM

Intensywnie przeciwstarzeniowe serum dla skóry tłustej i w przebiegu trądziku. Zawiera 7,5% kwasu glikolowego o działaniu napinającym i wygładzającym oraz 2% kwasu BHA wykazującego działanie przeciwzapalne. Dermaclear Serum działa bardzo intensywnie i może być stosowane wyłącznie na noc, jednak nie jest preparatem naruszającym barierę skórną. Zawiera kompleks CultiBiota, który wspiera nasz mikrobiom w walce z patogenami oraz składniki upłynniające sebum, dzięki czemu spełnia ono swoje zadanie i nawilża naszą skórę oraz nie zapycha porów.