Infolinia: +48 22 100 99 55.
Ulubione 0

Dodano produkt!

`

Świetne uzupełnienie

Artykuły kupowane przez innych

Promieniowanie UV – co to jest i jaki ma wpływ na skórę?

06 cze 2023 | autor: admin

Promieniowanie UV – co to jest i jaki ma wpływ na skórę?

„Jaki krem jest najlepszym kremem przeciwzmarszczkowym? Krem SPF” – zwykło się mówić w świecie kosmetologii. Od kilku lat trwa nieustająca moda na kremy przeciwsłoneczne. Stały się one codziennym, obowiązkowym punktem świadomej pielęgnacji, a nie dodatkiem plażowym. Fotostarzenie to realne zjawisko, polegające na przyspieszaniu starzenia się komórek i wywoływaniu stresu oksydacyjnego przez niewidzialne promieniowanie UV. Efekty obserwujemy w postaci opadającego owalu twarzy, pogłębionych zmarszczek, przebarwień i rumienia.

Czy promieniowanie UV jest szkodliwe?

Promieniowanie UV wywołuje stres oksydacyjny, wpływa destrukcyjnie na komórki skóry oraz uszkadza włókna kolagenowe. Nie zapomnijmy także o przebarwieniach. Przebarwienia posłoneczne to najoporniejszy rodzaj przebarwień. Wymagają one specjalistycznej pielęgnacji, więc jeśli są one Twoim problemem, zapoznaj się z naszym wpisem blogowym na ich temat.

Inną sprawą jest szkodliwość UV w kwestii zdrowotnej. Nie jest tajemnicą, że zbyt długa ekspozycja na promieniowanie może doprowadzić do poparzeń skóry, a co za tym idzie – powstania blizn. Realne jest także ryzyko nowotworu skóry, dlatego ochrona przeciwsłoneczna jest niezwykle istotna!

Rodzaje promieniowania UV – które jest najbardziej szkodliwe?

Zapewne każdy kojarzy, że występują przynajmniej 2 rodzaje promieniowania, które mogą realnie wpływać na skórę – UVA i UVB. Co bardziej zaawansowani adepci kosmetologii wiedzą, że istnieje ich więcej, a najważniejsze, o których warto wiedzieć to UVC, IR i HEV. Czym się one różnią, które jest najgroźniejsze i jak skutecznie się chronić?

Promieniowanie UVB w większej części pochłaniane jest przez atmosferę. W zetknięciu z naszą skórą zatrzymuje się na naskórku. Jest odpowiedzialne za poparzenia słoneczne i zaczerwienienie skóry. Warto wiedzieć, że znane nam wszystkim oznaczenie SPF odnosi się do ochrony przed promieniowaniem UVB, z uwagi na to, że pierwotną funkcją kremów z filtrem była ochrona przed poparzeniami słonecznymi. Więc im wyższy faktor SPF, tym lepsza ochrona przed promieniowaniem UVB. Co w takim razie z UVA?

Promieniowanie UVA to głowy wróg młodej skóry. Jest to najdłuższe promieniowanie, przenikające chmury, szyby i naszą skórę. Dociera do skóry właściwej, gdzie powoduje rozpoczęcie procesów fotostarzenia. Przez cały rok, niezależnie od pogody, stopnia zachmurzenia, pory roku utrzymuje się na bardzo podobnym poziomie. Stanowi około 97% całości promieniowania słonecznego które do nas i naszej skóry dociera. Dlatego w prewencji przeciwstarzeniowej niezbędna jest ochrona przed promieniowaniem UVA przez cały rok. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój krem z filtrem jest przebadany pod kątem ochrony przed UVA, szukaj na opakowaniu oznaczenia UVA w kółku lub oznaczenie „broad spectrum”. Oznacza ono, że ochrona przed UVA jest co najmniej tak wysoka jak 1/3 ochrony przed UVB. Czyli jeśli na kremie SPF 30 mamy takie oznaczenie, ochrona przed UVA to co najmniej równowartość SPF 10.

Ciekawostka! Lampy stosowane w solariach emitują tylko promieniowanie UVA, aby uniknąć ryzyka poparzenia klienta. Oznacza to, że emitują to bardziej destrukcyjne dla skóry i komórek promieniowanie, dlatego odwiedzanie ich przyczynia się do znaczącego pogorszenia kondycji cery.

Promieniowanie UVC, promieniowanie podczerwone i światło niebieskie – czy ochrona przed nimi jest konieczna?

Promieniowanie UVC nie dociera do naszej atmosfery, warstwa ozonowa pochłania je w całości. I bardzo dobrze, gdyż jest ono niebezpieczne dla naszego zdrowia – wywołuje poparzenia, zapalenia spojówek i ostre pogorszenie wzroku, a w dodatku ma działanie bakteriobójcze. Ta właściwość jest wykorzystywana przez człowieka np. w zamkniętych laboratoriach badawczych, gdzie do sterylizacji pomieszczeń używa się właśnie lamp emitujących UVC.

A co z IR i HEV? Także jest to promieniowanie emitowane przez Słońce. Promieniowanie podczerwone znane jako IR ma właściwości podgrzewające skórę i tkanki, dlatego jest szczególnie niebezpieczne dla osób z trądzikiem różowatym, rumieniem i tendencją do naczynek oraz zaczerwienień. Za to promieniowanie HEV, to światło niebieskie. Emitowane jest nie tylko przez Słońce, ale też przez ekrany – smartfony, komputery i inne otaczające nas urządzenia elektroniczne. Udowodniono jego negatywny wpływ na skórę z przebarwieniami typu melazma, dlatego warto szukać jak najszerszej ochrony w Twoim kremie z filtrem.

Skutki i wpływ promieniowania UV na naszą skórę

Promieniowanie słoneczne towarzyszy nam cały czas, 24/7 (nie zapominajmy, że nawet w nocy do nas ono dociera). Jakie są więc długofalowe skutki narażenia na nie? Czy da się im zapobiec?

Fotostarzenie skóry – na czym polega?

Zmiany w wyglądzie naszej twarzy to nie tylko zmarszczki, ale też zmiany całej struktury, opadający owal twarzy, opadające powieki, pogorszone funkcje obronne skóry. Te zmiany następują stopniowo podczas całego naszego życia, a ich czynniki dzielimy na endogenne i egzogenne. O starzeniu endogennym mówimy wtedy, gdy wynika ono ze zmian hormonalnych i genetyki. Starzenie egzogenne to te, wynikające z czynników środowiskowych. I do takich zaliczamy fotostarzenie. Jego główne objawy to brązowe przebarwienia, suchość skóry, utrata elastyczności i pogłębiające się zmarszczki. Jedyną drogą ochrony jest stosowanie kremów z filtrem, unikanie silnie nasłonecznionych miejsc i odpowiednia ochrona np. za pomocą przyłbic i daszków fotoprotekcyjnych.

Choroby skóry wywoływane przez promieniowanie UV

Ciężko mówić o skórze, Słońcu i jego wpływie na nią bez poruszania tematu nowotworów skóry. Najbardziej narażone są osoby z bardzo jasną karnacją, jasnymi włosami i dużą tendencją do oparzeń słonecznych. Warto regularnie sprawdzać swoje znamiona, zwłaszcza jeśli zaczynają one wzbudzać nasz niepokój – zmieniać kształt, kolor, wielkość. Bardzo dużo zmian nowotworowych pojawia się na częściach ciała o których podczas nakładania kremu SPF zapominamy np. uszach czy podeszwach stóp (zwłaszcza, jeśli spędzamy czas plażując, często leżąc na brzuchu). Zachęcamy więc do ochrony nie tylko dla piękna, ale również dla zdrowia!

Co zatrzymuje promieniowanie UV?

Jakie substancje możemy określić jako promieniochronne? Są 2 mechanizmy, są to substancje pochłaniające promieniowanie słoneczne (tzw. filtry chemiczne) oraz odbijające promieniowane słoneczne (tzw. filtry fizyczne). Podział ten był znany przez wiele lat, jednak już od jakiegoś czasu wiemy, że substancje najczęściej wykazują połączenie tych właściwości, jednocześnie odbijając i pochłaniając część promieniowania! Stąd też w nowoczesnej, kosmetologicznej nomenklaturze raczej używa się określenia „filtry mineralne / nieorganiczne” w odniesieniu do ditlenku tytanu i tlenku cynku, oraz filtry organiczne w odniesieniu do wszystkich substancji wytwarzanych w laboratoriach.

Dlaczego Dermomedica i Dermaquest stawiają na filtry mineralne? Po pierwsze, substancje te są na rynku od wielu lat, są bezpieczne i sprawdzone. Dodatkowo, tlenek cynku wykazuje bardzo szerokie spektrum pochłanianego promieniowania, bardzo dobrze chronią zarówno przed UVA jak i UVB. Używając naszych filtrów, macie pewność skutecznej ochrony przed każdym typem promieniowania.

Filtry UV a pielęgnacja

Gdzie umieścić w pielęgnacji swój filtr UV? Na samym końcu! Aby uzyskać odpowiednią ochronę, krem SPF zawsze powinien być ostatnim krokiem w pielęgnacji, przed makijażem. Pamiętaj, że kremy z filtrem wykazują najlepsze działanie w pierwszych 2/3 godzinach, po tym należy je reaplikować. Jeśli masz już na skórze makijaż, świetnie się do tego celu sprawdzi gąbeczka do makijażu.