Centrum Obsługi Klienta działa od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-19:00 | +48 22 100 99 55.
0

Dodano produkt!

`

Świetne uzupełnienie

Artykuły kupowane przez innych

RETINOL I KWAS SALICYLOWY – METODA „KANAPKOWA”

06 cze 2023 | autor: admin

Retinol to substancja aktywna, bez której nie wyobrażamy sobie współczesnej kosmetologii. Jest to jedna z niewielu substancji, która ma potwierdzone działanie zarówno na komórki występujące w naskórku jak i w skórze właściwej. Kosmeceutyki Dermaquest takie jak Retexture Serum czy Retinol Peptide Youth Serum zostały okrzyknięte kosmetycznymi biostymulatorami, właśnie ze względu na wysoką zawartość retinolu, co przekłada się na spektakularny rezultat zagęszczenia skóry.

Dlaczego chcemy zastąpić retinol  i czy w ogóle jest to możliwe?

Retinol jest w stanie przekształcić się w skórze w kwas retinowy, który wpływa na ekspresję genów i steruję namnażaniem i różnicowaniem się komórek. Jest to substancja regulacyjna zarówno dla melanocytów, keratynocytów, sebocytów jak i fibroblastów. Dlaczego więc poszukiwane są jego alternatywny?

Retinol jest substancją, która w początkowej fazie aplikowania powoduje szereg niekomfortowych dla skóry reakcji  (które i tak są minimalne w stosunku do kwasu retinowego) jak: silne zaczerwienienie, złuszczanie, podrażnienie, a nawet opuchnięcie i wyprysk z podrażnienia. Etap „zaprzyjaźniania” się z retinolem trwa nawet dwanaście tygodni. Nie każdy jest na tyle cierpliwy, aby pozwolić sobie na tak silne podrażnienie skóry, zwłaszcza ten, kto ma skórę wrażliwą i silnie unaczynioną.

Z pomocą przychodzi retinal oraz bakuchiol, który nazywany jest roślinnym retinolem.

Retinal występuję w produkcie Retinaldehyde Renewal Cream Dermaquest (znajdziemy w nim również bakuchiol). Retinal, inaczej nazywany retinaldehydem jest prekursorem kwasu retinowego. Ze względu, że jest on tylko 2-4 razy słabszy od kwasu retinowego stosowany jest w kosmeceutykach najczęściej w stężeniu 0.05%. Odpowiada to produktom z retinolem w stężeniu 0.25%-0.5%. Retinal był wprowadzony do świata kosmetologii jako alternatywa dla retinolu, w szczególności dla skóry mocno wrażliwej i w przebiegu trądziku różowatego. Jedno z badań pokazuje, że stosowanie 0.05% retinalu u osób z umiarkowanym i zaawansowanym trądzikiem różowatym i pojedynczymi teleangiektazjami przez 6 miesięcy złagodziło rumień i teleangiektazje u 75% badanych. Retinal to bardzo efektywny składnik aktywny. Rekomedowany jest dla skóry wrażliwej, ale również jako zamiennik retinolu na okres wiosenno-letni, zwłaszcza przy problemie hiperpigmentacji oraz w tracie trądziku – jest on inhibitorem dla bakterii Staphylococcus oraz drożdżaków Candida. Nie podrażnia skóry i nie powoduje reakcji retinoidalnej.

W ostatnim czasie miano roślinnego retinolu otrzymał bakuchiol. Jest to fenol meroterpenowy, który został wyizolowany z rośliny Psoralea corylifolia.
W Ayurwedzie był on stosowany przy problemie łuszczycy i bielactwa. Strukturalnie bakuchiol różni się od retinolu, ale wykazuje podobną modulację genów (nie wszystkich), co retinol. Bakuchiol jest funkcjonalnym analogiem retinolu. Badania potwierdziły jego działanie w obrębie uszkodzeń egzogennych skóry, zmniejszania zmian trądzikowych oraz modulowania pigmentacji. Jak dokładnie działa?
– zmniejsza aktywność 5-alfa- reduktazy,
– jest inhibitorem bakterii Cutibacterium Acnes, Staphylococcus i drożdżaka Candida
– działa silnie przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie
– hamuje aktywność kolagenazy, dzięki czemu zwiększa jędrność skóry.

Bakuchiol zwiększa biodostępność retinolu, dlatego połączenie tych dwóch fenomenalnych składników znajdziemy w C Infusion Serum Dermaquest.  Bakuchiol jest świetnym uzupełnieniem terapii przeciwtrądzikowych, preparaty z tym składnikiem można łączyć z kwasem salicylowym i nadtlenkiem benzoilu. Kolekcja kosmeceutyków SkinBrite Dermaquest wykorzystuje ten składnik aż w 3 produktach: EyeBrite, SkinBrite Cream, SkinBrite Serum, przez co kosmetyki nie tylko rozjaśniają skórę, ale również działają przeciwtrądzikowo, przeciwzapalnie i przeciwstarzeniowo.

Atutami stosowania produktów z bakuchiolem w stosunku do kosmetyków z retinolem jest:
– brak podrażnienia i złuszczania
– możliwość stosowania ich zarówno na dzień jak i na noc, ze względu na fotostabilność bakuchiolu
– bezpieczeństwo stosowania przez kobiety w ciąży i w okresie laktacji, zwłaszcza w kontekście profilaktyki przebarwień
– wysoka efektywność kuracji

Czysty retinol bez wątpienia jest jedną z kluczowych substancji w terapii skóry. Stosowany jest w dużo wyższych stężeniach niż bakuchiol czy retinal, dlatego jego efektywność jest znacznie wyższa. Dla osób ze skórą wrażliwą, silnie unaczynioną i podrażnioną, skuteczną i bezpieczną alternatywą dla retinolu będzie retinal w stężeniu 0.05% lub bakuchiol w stężeniach 0.2%-1%.
Marka Dermaquest docenia to, że każda skóra jest inna i ma inne potrzeby, dlatego w portfolio marki znajdują się kosmeceutyki, ze wszystkimi wspomnianymi substancjami aktywnymi, zawsze w takim stężeniu, aby działać aktywnie. Tak wszechstronne podejście, wyróżnia ją na tle innym marek kosmetycznych.