Szanowni Klienci, zachęcamy do kontaktu z naszym Centrum Obsługi Klienta pod numerem +48 22 100 99 55 w godzinach 9:00-19:00.
Ulubione 0

Dodano produkt!

`

Świetne uzupełnienie

Artykuły kupowane przez innych

Witamina C do twarzy – jakie daje efekty i jak ją stosować?

06 cze 2023 | autor: admin

W dzisiejszym wpisie będziemy rozmawiać o witaminie C. Nie boimy się stwierdzenia, że jest to najpopularniejszy kosmetyczny składnik wszechczasów. Począwszy od domowych receptur z wykorzystaniem soku z cytryny kończąc na dzisiejszych, zupełnie nowych formach tej witaminy. Przyjrzymy się jej działaniu na naszą skórę, różnym formom chemicznym oraz połączeniach z innymi składnikami. Omówimy też idealne miejsce na produkt z witaminą C w codziennej pielęgnacji, jej rolę, i to, na jakie problemy skórne działa najlepiej.

Witamina C w kosmetykach na twarz – właściwości

Myślimy witamina C i od razu przychodzą nam do głowy – rozjaśnienie skóry i przebarwień, wzmocnienie naczynek i działanie ochronne przed wolnymi rodnikami. Wszystkie te działania znajdują potwierdzenie w badaniach. Witamina C sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, jej działanie anti-aging, antyoksydacyjne i przeciwzmarszczkowe silnie zrewitalizuje skórę dojrzałą, ale także będzie działało prewencyjnie w przypadku skóry młodej. W zależności od zastosowanej formy witaminy C znajdą się też idealne sera dla skór bardzo reaktywnych i naczyniowych oraz problematycznych. O produktach przeczytasz w dalszej części wpisu.

Kiedy zacząć używanie kosmetyków z witaminą C?

Kosmetyki z witaminą C warto wprowadzić do pielęgnacji jak najszybciej. Idealnym miejscem na taki produkt jest poranna pielęgnacja. Warto łączyć witaminę C z kremem SPF. Oba te produkty działają na siebie stabilizująco, witamina C przedłuża „żywotność” naszego kremu SPF, dzięki czemu wydłużamy jego działanie. Antyoksydacyjne właściwości witaminy C idą w parze z działaniem antyrodnikowym kremów przeciwsłonecznych. W ciągu dnia jesteśmy narażeni na ogromne ilości wolnych rodników pochodzących  z zanieczyszczeń powietrza, spalin, pyłów zawieszonych oraz tych które sami generujemy na co wpływa np. stres i dieta. Dlatego poranna pielęgnacja powinna skupiać się na ochronie przed tymi czynnikami, co zapewnia odpowiednia dawka witaminy C i stosowanie przynajmniej kremu SPF 30.

Działanie witaminy C na przebarwienia

Witamina C bardzo dobrze radzi sobie z hiperpigmentacjami. Wykazuje także właściwości wzmacniające naczynia krwionośne, dzięki czemu jest idealnym wyborem dla skór naczyniowych. Szybko rozjaśnia także świeże, pozapalne, czerwone przebarwienia np. po wypryskach. Warto więc ją wprowadzić w przypadku skóry problematycznej, żeby nie dopuszczać do pogłębienia się problemu przebarwień pozapalnych. Więcej o przebarwieniach oraz składnikach, które je niwelują przeczytasz w wpisie „Przebarwienia na twarzy – jak powstają i jak je usunąć”.

Działanie witaminy C na zmarszczki

Czy wiesz że obecność witaminy C jest niezbędna do produkcji jakościowego kolagenu? Bierze ona czynny udział w syntezie kolagenu. Bez niej ten proces nie ma szansy zajść, a cząsteczka kolagenu albo nie powstanie albo będzie osłabiona. Kolagen jest niezbędny jako „rusztowanie naszej skóry” – jeśli mamy jego braki lub jest on słabej jakości szybciej powstają zmarszczki oraz skóra staje się wiotka.

Antyoksydacyjne działanie witaminy C 

Witamina C to wymiatacz wolnych rodników. Wolne rodniki to cząsteczki które niszczą tłuszcze i białka naszej skóry doprowadzając do nieodwracalnych uszkodzeń, zaburzeń funkcjonowania płaszcza hydrolipidowego i niszczenia komórek skóry, co bezpośrednio wpływa na szybsze starzenie się. Jednym z niezbędnych elementów świadomej pielęgnacji skóry jest wprowadzenie składników antyrodnikowych – tzw. antyoksydantów. Jednym z najlepszych jest właśnie witamina C, ponieważ zwalcza wolne rodniki witaminy E.

Kosmetyki z witaminą C – jaki rodzaj witaminy C wybrać?

Być może już spotkaliście się z nazwami „czysta witamina C” lub „lipofilowa witamina C”. Oto przewodnik po formach witaminy C na przykładach:

Kwas askorbinowy lub czysta witamina C

Najbardziej popularna forma to kwas askorbinowy, nazywany także czystą witaminą C oraz kwasem l-askrobinowym. W INCI znajdziecie go pod nazwą „Ascrobic Acid”. Jest to forma bardzo skuteczna, zwłaszcza na przebarwienia i zmarszczki, wymaga jednak trzymania się pewnych reguł w formulacji. Aby była stabilna pH produktu powinno wynosić 3/3,5. Jest to mocno kwasowe pH i skóry wrażliwe mogą mieć trudności w stosowaniu w codziennej pielęgnacji takiego kosmetyku, ale bez obaw, inne formy witaminy C nie mają takich wymagań.

Jeśli szukasz produktu z kwasem askorbinowym, koniecznie sprawdź serum z witaminą C – 20% Vitamin C Serum DermomedicaVitamic C+E Serum Dermomedica lub Phloretin C Serum Dermomedica.

Forma etylowana lub amfifilowa witamina C

Jedną z najnowszych form witaminy C znajdziecie w INCI pod nazwą „3-0-Ethyl Ascrobic Acid”. Wykazuje genialne działanie na przebarwienia, a dodatkowo nie wymaga obniżonego pH. Jest więc polecana dla osób ze skórą z trądzikiem różowatym, cerą bardzo wrażliwą i reaktywną, płytko unaczynioną.

Jeśli masz taką skórę, sprawdź serum z witaminą C – Tranexamic C Serum Dermomedica.

Forma lipofilowa lub BV-OSC

Składniki liofilowe zawsze cechują się lepszą przenikalnością niż substancje hydrofilowe, stąd o tej formie witaminy C często mówi się „o najlepszej przenikalności”. W składzie znajdziecie ją pod nazwą „Tetrahexyldecyl Ascorbate”. Redukuje przebarwienia, wzmacnia naczynka i działa antyoksydacyjnie. Dzięki swojej formie jest łatwa do wprowadzenia do kosmetyku gdzie jest dużo innych składników aktywnych, dlatego najczęściej znajdziecie ją w złożonych formułach kosmetyków anti-aging.

Jeśli poszukujesz kosmetyku bogatego w składniki aktywne w tym witaminę C w formie lipofilowej, wypróbuj C Infusion TX Masz Dermaquest. To maseczka z witaminą C idealna do rewitalizacji cery dojrzałej.

Genialnym wyborem dla skór dojrzałych i suchych jest również kremowe serum C Infusion Serum Dermaquest, w którym oprócz witaminy C znajdziemy retinol, kwas ferulowy i Synoxyl AZ.

Witamina C – czy jest dla Ciebie?

Witamina C to składnik który warto wprowadzić do pielęgnacji jak najszybciej! Zwłaszcza w okresie jesienno- zimowym, kiedy ilość zanieczyszczeń powietrza znacząco wzrasta, a my chcemy chronić naszą skórę przed przedwczesnym starzeniem. Pamiętaj, że witamina C może, a wręcz powinna być stosowana również wiosną i latem pod krem z filtrem, aby zapobiegać uszkodzeniom indukowanym przez promieniowanie UV. Jeśli nadal nie wiesz który produkt wybrać, albo chciałby uzyskać poradę na temat pielęgnacji to skontaktuj się z naszymi Kosmetologami pod numerem – 22 100 99 55.

Myślimy witamina C i od razu przychodzą nam do głowy – rozjaśnienie skóry i przebarwień, wzmocnienie naczynek i działanie ochronne przed wolnymi rodnikami. Wszystkie te działania znajdują potwierdzenie w badaniach. Witamina C sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, jej działanie anti-aging, antyoksydacyjne i przeciwzmarszczkowe silnie zrewitalizuje skórę dojrzałą, ale także będzie działało prewencyjnie w przypadku skóry młodej. W zależności od zastosowanej formy witaminy C znajdą się też idealne sera dla skór bardzo reaktywnych i naczyniowych oraz problematycznych. O produktach przeczytasz w dalszej części wpisu.